Online Radio    |    Contact Us    |    Submit Articles    |    Login    |    Classifieds    |    Real Estates    
Peace FM Online on Facebook Facebook
Peace FM Online on Twitter Twitter
Mobile
* Ghana Tourism  

Home     |    Ghana>>     |     Ministries>>     |     Ministry of Tourism>>     |      Minister for Tourism
 

Minister for Tourism
 
 
   
 
   

Juliana Azumah-Mensah
Hon. Juliana Jocelyn Azumah-Mensah was born on 15th June, 1950 at Koforidua, in the Eastern Region of Ghana.

She had her primary and middle school education at the R.C. Primary and Local Authority Middle Schools, Agotime Kpetoe, in the Volta Region between 1956-1964.  She gained admission to Ola Secondary School, Ho, Volta Region from 1964-1969 and obtained the GCE ‘O’ level certificate.  She pursued further studies at the Ipswich East Anglia School of Nursing, Ipswich, Suffolk, UK and qualified in August 1973 as a State Registered General Nurse.  In September, 1974, Hon. Juliana Jocelyn Azumah-Mensah enrolled as a Midwifery student at the St. Peter’s Hospital, Chertsey, and Surrey, UK and graduated in August, 1975 as a State Certified Midwife.

She did her postgraduate studies at the University of Birmingham, UK and obtained MSc. Health Management and Administration in October, 1997.  Hon. Juliana Jocelyn Azumah-Mensah
has a rich working experience. Among others she was a clerical officer at the Ministry of Finance and Economic Planning between June 1969 and June 1970.  She was also a staff midwife at the Green District Hospital, Woolwich, South London (1975-1976). 

She worked with private and national health hospitals as both General Nurse and Midwife through Nursing Agencies in London (1984-1987).

She was appointed the Executive Secretary/Director of Health Services, Ho Diocese, Ho in the Volta Region of Ghana and the Regional Co-ordinating Director of the Catholic Health Services, Ghana (May 2001-September 2004).

Hon. Juliana Jocelyn Azumah-Mensah was elected a Member of Parliament for Ho East Constituency on the ticket of the National Democratic Congress (NDC) in January 2005  a position she holds to date.

She has served on various committees in Parliament.  She has been a member of the Appointments Committee, a Ranking Member, Committee on Gender and Children; Member, Committee on Health and Committee on Foreign Affairs (till 2007).

In March 2008, she was a member of the Parliamentary Delegation to China.  Other travels she has undertaken whiles in Parliament include:

•    Ministerial Delegation to Dinwna – Israel, study tour on Regenerative health and nutrition.
•    Gender Committee Delegation to IPU, Geneva, Switzerland (October 2007).
•    2nd World Conference on Women Parliamentarians on Children’s Rights, Sofia, Bulgaria (June 2006).
•    Conference of Selected Commonwealth Parliamentarians, Ottawa, Canada (November 2005).

Courses she has attended include:

•    Parliamentary Ethics organised by the International Development Law Organisation (September 2005)
•    Health Administration and Management Course for Executive Secretaries, GIMPA, Legon, Ghana (June-July 1997).
•    Conference on Health for All Global Partnerships, UNICEF Barbican Centre, London, UK.

Her membership of institutions includes:

•    Ghana Registered Nurses Association (GRNA)
       
•    United Kingdom Central Council of Registered Nurses (UKCC)
•    Executive Board Member-Christian Health Association of Ghana (CHAG)
•    Director, Community Initiative for Women Development (CIWOD).

Her hobbies include Dancing, Reading, Sewing, Counseling, Gardening, Painting and      Decorating. (D.I.Y).

Hon. Juliana Jocelyn Azumah-Mensah is married with two children, Gabriel and Pia.

She was sworn-in as the Minister for Tourism by the President of the Republic of Ghana, H.E. Professor John Evans Atta Mills, in February, 2009.